Maria Jarocin
Zdrowie i Medycyna
Gamma-glutamylotranspeptydaza, w skrócie GGTP jest jednym z głównych enzymów wątrobowych i odpowiada przede wszystkim za rozkład aminokwasów. Oznacza się go wykonując tak zwane próby wątrobowe. Enzym ten odgrywa kluczową rolę w syntezie i degradacji białek, a także w procesie neutralizacji toksyn. Największe jego stężenie stwierdzane jest w wątrobie.
Badanie aktywności GTTP jest jednym z narzędzi w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Wraz z innymi pomiarami, takimi jak ALAT, AspAT, LDH, tworzy tak zwane próby wątrobowe. GGTP i inne enzymy, poddane badaniu, pomagają wykryć przewlekłe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby na skutek nadużywania alkoholu, cukrzycy bądź nadwagi. Uzyskując prawidłowe wyniki w badaniu GGTP lekarze są w stanie z dużą dozą pewności wykluczyć choroby w obrębie w/w organów, natomiast podwyższona aktywność GGTP może wskazywać na poważne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.
Aktywność GGTP to badanie wykonywane z krwi. Prawidłowe wartości GGTP wynoszą do 40 lub 60 IU/l (w zależności od metody stosowanej w laboratorium). Za optymalne uznaje się następujące wartości GGTP 5 – 35 U/l u kobiet i GGTP 5 – 40 U/l u mężczyzn. Podwyższone GGTP występuje w wielu ostrych i przewlekłych chorobach wątroby. Często nieprawidłowe są także inne próby wątrobowe. Może to świadczyć o:
Zdrowie i Medycyna