Mononukleoza - co to?

Ta zakaźna choroba często nazywana jest „chorobą pocałunków”, ponieważ wywołuje ją wirus Epsteina-Barr przenoszony przez ślinę.

Mononukleoza co to

Mononukleoza, to dosyć popularna choroba zakaźna. Infekcja następuje zazwyczaj na skutek kontaktu ze śliną chorego, dlatego najczęściej dotyka ona małe dzieci, które biorą do ust wspólne zabawki oraz młodzieży w wieku dojrzewania, gdy rozpoczyna się czas pierwszych pocałunków, stąd też jej popularna nazwa.

Choroba ta rozwija się powoli. Po zakażeniu patogen zostaje w organizmie ludzkim w postaci utajnionej, ponieważ przechodzi w cykl lizogeniczny. Mononukleoza jest jednak jednorazowa - po zachorowaniu uzyskuje się całkowitą odporność na wirusa. W pierwszym etapie infekcji wirus mononukleozy po dostaniu się do organizmu, przenika do ślinianek i tam zaczyna się mnożyć.

Mononukleoza objawy

Pierwsze objawy mononukleozy pojawiają się dopiero po 30-50 dniach od zakażenia i mogą wprowadzać w błąd. U małych dzieci symptomy przypominają zwykłe przeziębienie, któremu towarzyszy katar, ból mięśni i pleców, czasem lekkie zapalenie migdałków. Występuje też powiększenie węzłów chłonnych na szyi, pod żuchwą i pod pachami. Po kilku dniach mylących objawów często pojawiają się te najbardziej charakterystyczne dla mononukleozy, czyli wysoka gorączka, która utrzymuje się nawet dwa tygodnie, silny ból gardła, powiększone migdałki, na których widać szary nalot, powodujący nieprzyjemny, mdły zapach z ust, ból brzucha spowodowany powiększeniem śledziony, obfity katar.

Mononukleoza u dzieci

Objawy mononukleozy zakaźnej u dzieci są podobne do grypy. Najpierw przez kilka dni maluch nie chce jeść, występuje brak apetytu, uskarża się na zmęczenie, bóle pleców oraz nóżek. Z czasem zaczyna pojawiać się ból gardła oraz wysoka temperatura. Powiększają się również węzły chłonne szyjne. Tego rodzaju objawy uważane są zazwyczaj za zwykłą infekcję wirusową i często bagatelizowane, przez co u dzieci trudniej rozpoznaje się mononukleozę. Niekiedy lekarze nie dokonują prawidłowego rozpoznania mononukleozy u dzieci i przepisują maluchowi antybiotyk. Dopiero po wystąpieniu wysypki w późniejszym czasie zapala się czerwona lampka, która sugeruje, że to coś więcej niż zwykła infekcja wirusowa.

Mononukleoza ile trwa

Choroba ta jak już wcześniej było wspomniane, ujawnia się dopiero po 30-50 dniach po infekcji wirusa do organizmu. Długotrwała gorączka, powiększenie i ból węzłów chłonnych, a wreszcie kilkutygodniowa obecność wirusa we krwi są dla niego poważną próbą. Dlatego osłabienie i szybka męczliwość mogą dokuczać jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu choroby.

Mononukleoza zakaźna leczenie

Nie istnieją specjalne leki przeciwko mononukleozie. Organizm musi więc sam uporać się z chorobą, w czym jednak należy mu pomóc. Podstawą kuracji jest bardzo oszczędny tryb życia. Póki nie opadnie gorączka, najlepiej jest po prostu leżeć w łóżku i wypoczywać. Temperaturę można obniżać, zażywając leki z paracetamolem albo ibuprofenem, zniwelują one również towarzyszący chorobie ból głowy czy mięśni. Konieczne jest także picie dużych ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dieta powinna oszczędzać wątrobę i łagodzić obolałe gardło.  Ból gardła można uśmierzać, płucząc je naparem rumianku lub płynami dostępnymi w aptece. Należy też dbać o to, by powietrze w pokoju chorego było dobrze nawilżone.

 

Autor

Maria Jarocin

Zdrowie i Medycyna