Jak dobrać olej do typu włosów, najlepsze oleje do włosów

Włosy są martwą tkanką, która nie ma możliwości regeneracji, pogrubienia się czy wzrostu na długości. Wyrastają ze skóry głowy, z cebulek włosowych, dlatego potrzebują konserwacji, zabezpieczania. Olejowanie to podstawa pielęgnacji i sposób na utrzymanie włosów w prawidłowym stanie, jeśli chodzi o poziom ich nawilżenia i strukturę.

Rodzaj oleju dobiera się do tak zwanej porowatości włosa. Włosy dzielimy na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Aby olej dobrze działał na włosach, powinien być dobrany do ich potrzeb i typu. Porowatość włosa można określić na podstawie obserwacji oraz testem. Testy z moczeniem włosa w szklance wody są jednak niemiarodajne. Trzeba także pamiętać, ze dopasowanie oleju w ten sposób to tylko wskazówka, nie absolutny wyznacznik. Ważną sprawą jest także to, że jeżeli włosy są zniszczone, lub po rozjaśnianiu, również mogą inaczej się zachowywać. W Internecie znajdziemy wiele testów, które na podstawie konkretnych informacji pozwolą nam określić typ porowatości włosa, do którego dobierzemy odpowiedni sposób pielęgnacji i typ oleju.

Najefektywniejszym sposobem olejowania jest robienie tego na podkład nawilżający. Jest to idealny sposób na dostarczenie włosom humektantów (podkład) i emolientów (olej) w jednym rytuale. Mgiełkę nawilżającą bardzo łatwo jest zrobić samemu, wystarczy dodać łyżeczkę: miodu, cukru, syropu klonowego lub fruktozy w proporcji 1 łyżka na 1 szklankę wody. Zamiast mgiełki DIY można użyć gotowej mgiełki nawilżającej.

Warto także wiedzieć, że oleje można ze sobą mieszać i tak wykonane mikstury nakładać na włosy. Przykładowymi mieszankami są: Olej sezamowy + olej awokado (+kokos, masło shea), Oliwa z oliwek + olej z pestek bawełny (+kokos, masło shea), Olej lniany + olej słonecznikowy (+kokos, masło shea), Olej macadamia + olej z pestek winogron (+kokos, masło shea), Olej ze słodkich migdałów + olej konopny (+kokos, masło shea).

Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje: kokosowy, palmowy i masła: shea, kakaowe, mangom oraz babassu. Średnioporowate najbardziej skorzystają przy pielęgnacji olejami: z oliwek, awokado, słonecznikowym, macadamia, z orzeszków ziemnych (arachidowym), sezamowym, ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, z moreli, arganowym, rycynowym, musztardowym, ryżowym, rzepakowym, z pestek śliwki, rokietnikowym, kameliowym. Włosy o najwyższej porowatości warto pielęgnować olejami: z nasion chia, kukurydzianym, z krokosza barwierskiego, z ogórecznika, z pachnotki, sojowym, z nasion bawełny, lnianym, z nasion maku, z pestek dyni, z orzechów włoskich, z kiełków pszenicy, słonecznikowym, konopnym, z pestek winogron, z wiesiołka oraz z czarnuszki

Autor

Zenon Martyniuk

Zdrowie i Medycyna