Zaburzenia lękowe - Co to jest?

Fobie, lęk społeczny, czy choroba natręctw to stany lękowe spowodowane zaburzeniami wynikającymi z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Stres jest nieuniknionym elementem naszego życia, niestety niektóre nawyki mogą spowodować nasilenie stanów lękowych i niepokoju, co potrafi mocno utrudnić normalne funkcjonowanie.

Fobia

Gdy doznajemy napadów nadmiernego, niewytłumaczalnego lęku przed różnymi przedmiotami, zwierzętami, czy sytuacjami codziennego życia najprawdopodobniej zmagamy się z fobiami. Istnieją lęki klasyfikowane na pograniczu normy, takie jak lęk przed pająkami, trzynastką, stomatologiem. Doświadcza ich wiele osób i nie zaburzają codziennego funkcjonowania w znacznym stopniu. Szczególnym rodzajem fobii jest klaustrofobia, czyli lęk przed przestrzenią zamkniętą oraz  agorafobia objawiająca się paniką w otwartej przestrzeni. Ludzie dostają ataku fobii, gdy boją się, iż nikt im nie pomoże w obliczu jakiegoś zagrożenia.

Choroba natręctw

Objawia się głównie natrętnymi myślami - obsesjami. Osoba borykająca z natręctwami zdaje sobie sprawę, że są to myśli chore, których mieć nie powinna, ale nie jest w stanie ich kontrolować. Z takich myśli mogą wynikać kompulsje, czyli natrętne czynności, których chory często nie potrafi kontrolować. Trzeba jednak pamiętać, że pewne cechy obsesyjne ma każdy. Ile razy zdarzyło nam się kilkakrotnie wracać spod windy do drzwi i nerwowo szarpać klamkę, chociaż już sprawdziliśmy, że drzwi są zamknięte? Granicę choroby wyznacza więc uciążliwość społeczna.

Lęk społeczny

Jest częstszą dolegliwością kobiet, jednak warto wiedzieć, iż dotyczy nawet 13% ludzi. Osoby z fobią społeczną odczuwają lęk przed publicznym zabieraniem głosu, jedzeniem w towarzystwie i wszystkimi sytuacjami, w których mogą być w jakikolwiek sposób oceniane. Objawia się to podobne do ataku paniki  - zaczerwienienie, potliwość, suchość w ustach. Lekarz stawia diagnozę nie tyle na podstawie samych objawów, co ich unikania. Inteligentny człowiek tak sobie zorganizuje życie, że nigdy nie wsiądzie do windy, jeśli się boi. Chory z fobią społeczną organizuje sobie życie w taki sposób, aby za wszelką cenę unikać sytuacji, które wywołują u niego lęk, na przykład pozując na introwertyka, udaje, że nie znosi dużych spotkań, choć tak naprawdę chciałby w nich uczestniczyć.

Jeśli objawy któregoś z opisanych powyżej zaburzeń lękowych zauważasz u siebie - odwiedź specjalistę, który pomoże ci się z nimi uporać.

 

Autor

Zenon Martyniuk

Zdrowie i Medycyna