Początkowe objawy cukrzycy- symptomy które powinny niepokoić

W powszechnej świadomości określenie cukrzyca funkcjonuje od bardzo dawna, ale niewielu zdaje sobie sprawę, jak groźna i przebiegająca czasem bezobjawowo w pierwszym etapie, może być cukrzyca. Cukrzyca to podstępna choroba atakująca wszystkie organy w ciele człowieka. Wykrycie pierwszych objawów i zwrócenie uwagi na nietypowe reakcje organizmu, to pierwszy krok do prawidłowego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia w zdiagnozowanej cukrzycy.

Początkowe objawy cukrzycy- co powinno niepokoić?

Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, która wiąże się z zaburzeniami na poziomie komórkowym i skutkiem tych zaburzeń może być nadmierna produkcja enzymu, lub efekt odwrotny, czyli niedostateczna produkcja enzymu. Wczesne objawy cukrzycy raczej nie wzbudzają zaniepokojenia gdyż czasami pacjent uważa je za stan normalny. Ale takie objawy jak:

 • częste oddawanie moczu
 • uczucie głodu
 • uczucie pragnienia
 • suchość w ustach
 • zmęczenie
 • zawroty głowy
 • spadek masy ciała
 • pojawienie się świądu skóry
 • pojawienie się infekcji intymnych

Powinny zaniepokoić i dać sygnał do obserwacji organizmu. Początkowe objawy cukrzycy nie zawsze są identyfikowane z tą groźną chorobą. Bardzo często się zdarza że są ignorowane i postrzegane jako naturalny stan. Czasami problemy ze wzrokiem, łatwość w powstawaniu śińców, czy problemy skórne mogą sygnalizować wczesne objawy cukrzycy.

Rozpoznanie cukrzycy

Kluczowym elementem w podjęciu prawidłowego leczenia jest bezbłędne rozpoznanie cukrzycy. Rozpoznanie cukrzycy typu1 nie jest trudne, gdyż jej rozwój jest szybki i gwałtowny, natomiast rozpoznanie cukrzycy typu 2 może być trudne z racji tego że choroba rozwija się powoli i czasami jest niezauważalna. Jak rozpoznać cukrzycę w sposób fachowy i miarodajny odpowie lekarz, który skieruje pacjenta na badanie poziomu stężenie glukozy w moczu, lub osoczu krwi. Badanie to powinno być przeprowadzone na czczo. Warto również wiedzieć że wczesne objawy cukrzycy mogą świadczyć o stanie przedcukrzycowym i mogą prowadzić do rozwoju choroby. Prawidłowe zdiagnozowanie typu cukrzycy i określenie terapii pomoże w powrocie do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszelkie niezbędne akcesoria do leczenia https://diabetyk24.pl/ oraz porady, mogą pomóc na każdym etapie tej groźnej choroby. 

Cukrzyca- poranne objawy

Glukoza to najprostszy i podstawowy organiczny  związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za dostarczanie energii komórkom w organizmie. Niestety u chorych na cukrzycę, kiedy poziom glukozy drastycznie wzrasta we krwi, a insulina nie jest w stanie jej dostarczyć do komórek, pojawiają się oznaki porannych objawów charakterystycznych dla cukrzycy. Takie charakterystyczne objawy to:

 • wzmożone pragnienie
 • napady głodu
 • częstomocz

Ale to nie jedyne charakterystyczne objawy dla tego schorzenia. Bardzo często pojawia się, i jest dokładnie zdiagnozowany, oraz opisany efekt brzasku https://diabetyk24.pl/blog-section/efekt-brzasku nazwany tak, ze względu na charakterystykę pojawiania się wcześnie rano u pacjentów z hiperglikemią. Stan ten charakteryzuje się zwiększonym poziomem glukozy we krwi, która nie została dostarczona do komórek i zalega w krwinkach. Skutkiem tego przy porannym mierzeniu poziomu cukru jest on bardzo wysoki. Efekt ten jest niebezpieczny, gdyż niekorzystnie wpływa na wyrównanie poziomu cukru i prawidłową kontrolę jego poziomu. Chory może obudzić się z bólem głowy i uczuciem zmęczenia. Objaw ten charakteryzuje cukrzycę typu1, która występuje u dzieci i młodzieży, ale badania wskazują że u około 50% pacjentów z cukrzycą typu 2 efekt brzasku może wystąpić.

 

Autor

Maria Jarocin

Zdrowie i Medycyna