Ślepota śnieżna

Na zimowych wczasach w górach jesteśmy narażeni na wyjątkowo silne promieniowanie UV z uwagi na odbijanie się promieni słonecznych od białej warstwy śniegu. Pomimo, iż dermatolodzy i specjaliści w sferze dbania o skórę ostrzegają nas przed szkodliwym wpływem promieni UV na skórę i zalecają odpowiednią ochronę SPF, rzadko kiedy słyszymy takie zalecenia odnośnie ochrony oczu.

Co to jest ślepota śnieżna?

Im wyżej jesteśmy w górach, na tym większe promieniowanie ultrafioletowe jesteśmy narażeni. Co 100 metrów w górę jego nasilenie wzrasta o 6-8 procent. Dodatkowo, śnieg odbija aż 85 procent promieniowania UV. Ślepota śnieżna jest krótkotrwałym zaburzeniem wzroku wynikającym ze zbyt długiej ekspozycji oczu na intensywne działanie promieniowania ultrafioletowego. Wprawdzie nie prowadzi ona do utraty wzroku, ale może skończyć się poważnym uszkodzeniem spojówki i rogówki, wynikającym z oparzenia siatkówki oka lub jego rogówki.

Ślepota śnieżna objawy

Objawami ślepoty śnieżnej są: ból oczu, skurcz powiek, światłowstręt, łzawienie, uczucie piasku w oku, zaczerwienienie oczu, opuchnięte powieki oraz ból głowy. Takie symptomy pojawiają się po 4-12 godzinach od oparzenia słonecznego, zwykle w godzinach wieczornych lub w nocy, kiedy słońce już zajdzie. W skrajnych przypadkach ślepota śnieżna może doprowadzić do okresowej utraty wzroku i owrzodzenia oczu. Osobie, która doznała ślepoty śnieżnej zaleca się odpoczynek w ciemnym pomieszczeniu, dodatkowo, lekarze mogą założyć choremu chroniący przed światłem opatrunek na oczy. Leczenie trwa zwykle 48 - 72 godziny.

Prewencja

Aby dobrze chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, musimy zdać sobie sprawę, iż bez problemu przenika ono przez chmury. Gdy nie chcemy narażać naszego wzroku na groźne konsekwencje ekspozycji na światło UV, nośmy okulary z silnym filtrem UV. W przypadku wycieczek w góry, najlepiej dobrać specjalne modele, przeznaczone do używania w wysokogórskich warunkach. Powinny one być masywne i dobrze dopasowane, tak aby zakrywały 100% powierzchni oczu. Ważnym jest, abyśmy nie zdejmowali okularów, nawet gdy nie razi nas słońce.

 

Autor

Andrzej Paleta

Zdrowie i Medycyna